Na konci dubna se žáci 8.C a 9.D v doprovodu p. uč. Kunce a paní asistentky Macurové vydali na vlastivědně – kulturní exkurzi do hlavního města ČR – Prahy. Jejím cílem bylo jednak navštívit gotické i barokní památky a dominanty města, stejně jako absolvovat prohlídku údajně nejzábavnějšího muzea v Praze – Muzea fantastických iluzí.
Cestu jsme započali v brzkých ranních hodinách, považte již v 6.15 ráno jsme opustili Ostrov, abychom se v Karlových Varech úspěšně „nalodili“ na palubu žlutého autobusu Student Agency, který nás bezpečně dovezl na nádraží Praha – Florenc.
Svou pěší prohlídku Prahy jsme zahájili přesunem na Václavské náměstí, během něhož jsme se krátce zastavili u Prašné brány, jedné z nejvýznamnějších památek pozdně gotické Prahy. Následně jsme již natěšeni zamířili do Muzea fantastických iluzí, jehož pověst nás naplňovala velkými očekáváními a nutno podotknout, že zcela oprávněně. V následujících dvou hodinách žáci zcela podlehli fascinujícímu světu neskutečných optických klamů a velkoformátových trikových obrazů. S velkým nadšením jsme postupně vyzkoušeli magickou místnost, ve které jsme byli proměněni tu v trpaslíka či obra, stali jsme se vězni ve středověké alchymistické laboratoři magistra Kellyho, vyzkoušeli jsme kouzelnou židli nebo jsme se kouzelníkem nechali vystřelit z kanónu. Zakusili jsme možnost levitace ve vzduchu, stali jsme se trosečníky na Titaniku, dinosaurus nás ve svých spárech unesl do svého hnízda, někteří z nás nechali se Karlem IV. pasovati na rytíře. Takto bych mohl ve výčtu nejrůznějších triků a iluzí pokračovat , považte, že těchto iluzí na vás v tomto muzeu čeká více jak 150!!!
Po vydatném obědě následovala druhá pěší část výletu, kde jsme postupně navštívili Staroměstské náměstí s Pražským orlojem, středověkým dílem hodináře Mikuláše z Kadaně. Následně jsme starou částí Prahy prošli až k nejstaršímu stojícímu mostu přes řeku Vltavu – ke Karlovu mostu, na němž je od konce 17. století umístěno 30 převážně barokních soch a sousoší. Naše další kroky vedly, po překonání řeky Vltavy, na Malostranské náměstí k baroknímu kostelu svatého Mikuláše, který se svým vzdušným, lehkým půvabem, plný barev a světel, vznáší k obloze. Zde se již na některých z nás začala projevovat únava, kterou ještě umocnila skutečnost, že na nás čekal strmý výstup k symbolu české státnosti – Pražskému hradu – jednomu z nejrozsáhlejších hradních komplexů na světě. Prohlédli jsme si i katedrálu svatého Víta, tradiční místo korunovací českých králů i jejich posledního odpočinku.
Inu, po Praze jsme nachodili pěkných patnáct kilometrů, než jsme se lehce znaveni vrátili zpět na nádraží na Florenci, odkud nás autobus odvezl zpět do Karlových Varů a následně i do Ostrova, kde jsme svou cestu před dvanácti hodinami započali. Byl to perný den, ale soudě podle dětských ohlasů, stál za to…..